- drużynowy
- przyboczni
- zastępowi
- funkcyjni drużyny
Każda dobrze funkcjonująca Rada Drużyny musi posiadać pewne kompetencje. To własnie one powodują, że śmiało można ją uznać za władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, gdyż:
- zatwierdza i współrealizuje plan pracy drużyny
- zatwierdza nowe symbole i obrzędy
- przyjmuje do drużyny
- dopuszcza do Przyrzeczenia Harcerskiego
- przyznaje stopnie i sprawności
- powierza funkcje, tworzy i likwiduje zastępy
- przyznaje nagrody
- stosuje kary, w tym wydala z drużyny
- opiniuje i osądza działalność drużyny, realizację poszczególnych zadań, zbiórki drużyny i zastępów
- orzeka w sprawach spornych
Mylicie się jednak, gdy myślicie, że Rada Drużyny może decydować o wszystkim. Absolutnie nie! Są trzy sfery działalności drużyny, o których drużynowy bezwzględnie decyduje sam i reszta musi być tego świadoma! Chodzi o decyzje wynikające bezpośrednio z roli drużynowego dotyczące:
- bezpieczeństwa życia i zdrowia harcerzy
- zgodności działań drużyny z Prawem Harcerskim i prawem stanowionym RP
- prawidłowej gospodarki finansowej
Przynajmniej raz w roku Rada Drużyny powinna urządzić zbiórkę o charakterze obrzędowym, np. rozpoczynając lub kończąc rok harcerski. Może pójść na wycieczkę, pojechać na biwak lub w góry. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wędrownicy urządzali spotkania Rady Drużyny w kawiarni, pizzerii lub jeszcze inaczej, łącząc przyjemne z pożytecznym.
Należy pamiętać, że wszystkie uchwały Rady Drużyny nabierają mocy w chwili ogłoszenia w rozkazie drużynowego. Pisząc taki rozkaz trzeba zachować formułę „na wniosek Rady Drużyny…”. Wszyscy będą wtedy wiedzieli, kto podejmuje jakie decyzje, a Rada Drużyny dostrzegała swoją „władzę”.
Z każdego posiedzenia należy obowiązkowo sporządzić protokół. Drużynowy niczego nie zapomni przy pisaniu rozkazu, a poza tym to znakomity sposób dokumentowania pracy Rady Drużyny, który powinien znajdować się w książce pracy. Zajmować się tym może np. kronikarz.
Protokół powinien zawierać:
- datę, miejsce i numer zbiórki
- listę obecnych
- porządek zbiórki
- krótki opis całej zbiórki – nad czym dyskutowano
- wszystkie wnioski i podjęte uchwały
- podpis – wystarczy drużynowego
W naszej drużynie zasady działania Rady Drużyny regulują Prawa i obowiązki Rady Drużyny znajdujące się w Konstytucji Drużyny.